Jump to content

Cz | En | De | Ru | Pl | Bg | Ro | Es | Fr | Sk | Hu | Sr

Filamos – urządzenia górnicze i budowlane

 
Maszyna do natrysku betonu (torkretnica) TTS-600 Wrzecionowa pompa tłocząca i tynkarska CA 40 COM-F mieszarka przeciwbieżną

Maszyny do natrysku betonu (torkretnice) – SSB 14 / SSB 24

Wykorzystanie

Maszyny do natrysku betonu serii „SSB“ (torkretnice) przeznaczone są do natrysku mieszanek betonowych i betonu ogniotrwałego tzw. metodą na sucho, przy czym do zwilżenia przenoszonej mieszanki dochodzi dopiero w chwili jej natrysku. Główną zaletą tej technologii natrysku betonu jest przede wszystkim duża szybkość wylotu materiału z dyszy (do 30 m/s), która zapewnia dokładne zagęszczenie masy betonowej, a co za tym idzie wysoką wytrzymałość betonu. Ważną zaletą jest także możliwość operowania z dużej odległości, co pozwala na aplikację mieszanki betonowej w trudno dostępnych miejscach. (do 300 metrów w poziomie i do 100 metrów w pionie).


ZAPYTANIE
W sprawie konkretnej oferty prosimy wypełnić Zapytanie Ofertowe

Torkretnice serii „SSB“ wykorzystywane są przede wszystkim do wzmacniania powierzchni na budowach inżynieryjnych, podczas budowy działów wodnych, do obudowywania sklepień tuneli i korytarzy w budownictwie podziemnym oraz do przeprowadzania renowacji konstrukcji betonowych. Kolejną ważną dziedziną, w której wykorzystywane są maszyny do natrysku betonu jest przemysł hutniczy i chemiczny, gdzie służą do natrysku materiałów ogniotrwałych. Torkretnice mogą być także wykorzystywane do transportu materiałów sypkich w hutach szkła i żelaza.

Produkowane modele

Maszyny do natrysku betonu produkowane są w dwóch seriach o różnej wydajności, oznaczonych jako „SSB 14“ i „SSB 24“. W ramach obu serii produkcyjnych oferujemy 5 modeli podstawowych, różniących się od siebie sposobem zasilania i możliwością regulacji wydajności.

Seria SSB 14

Maszyna do natrysku betonu SSB 14 osiąga teoretyczną wydajność rzędu 0,5 – 3 m3/godz. i przeznaczona jest do przeprowadzania prac w mniejszym zakresie, takich jak np. renowacje i naprawa konstrukcji betonowych, uszczelnianie, łączenie, natryski konsolidacyjne, naprawy wymurówek pieców martenowskich, kotłów i baterii koksowniczych.

Model Rodzaj zasilania Regulacja wydajności
STANDARD jednobiegowy silnik elektryczny płynna – koło pasowe przekładni bezstopniowej
DUO dwubiegowy silnik elektryczny dwie pozycje wydajności – przełącznik
COM-F jednobiegowy silnik elektryczny płynna – przekształtnik częstotliwości
COM-V jednobiegowy silnik elektryczny płynna – przekładna bezstopniowa
COM-A silnik powietrzny płynna

Seria SSB 24

Torkretnica SSB 24 jest wydajniejszym wariantem, o teoretycznej wydajności rzędu 4 – 6 m3/godz. Wykorzystywana jest do przeprowadzania robót w większym zakresie, tzn. przy budowie fundamentów, sztolni, kolektorów i tuneli. Dzięki wyższej wydajności może być używana również do transportowania sypkich i suchych materiałów.

Model Rodzaj zasilania Regulacja wydajności
STANDARD jednobiegowy silnik elektryczny jedna pozycja wydajności
DUO dwubiegowy silnik elektryczny dwie pozycje wydajności – przełącznik
COM-F jednobiegowy silnik elektryczny płynna – przekształtnik częstotliwości
COM-V jednobiegowy silnik elektryczny płynna – przekładna bezstopniowa
COM-A silnik powietrzny płynna

Zasada działania

Maszyny do natrysku betonu SSB działają na zasadzie transportu pneumatycznego. Sucha masa (naturalna wilgotność transportowanej mieszanki może wynosić maksymalnie 7%) przeznaczona do natrysku lub transportu wsypywana jest do leja wsypowego maszyny i płynnie wypełnia komory bębna dozującego, umiejscowionego pod lejem wsypowym maszyny. Dla ułatwienia transportu mieszanki do bębna dozującego maszyna wyposażona jest w wibrator i urządzenie oczyszczające. Ruch okrężny bębna dozującego unosi mieszankę do wyrzutnika, skąd wydmuchiwana jest przez strumień sprężonego powietrza do przewodów transportowych. Na ich końcu zainstalowana jest dysza natryskowa, do której równocześnie doprowadzana jest woda zwilżająca tam transportowaną mieszanki. Wymagane zwilżenie mieszanki natryskowej regulowane jest za pomocą zaworu doprowadzającego.

Bęben dozujący zasilany jest alternatywnie za pomocą silnika elektrycznego bądź silnika powietrznego.

Wydajność maszyny można regulować:

 • poprzez zmianę obrotów za pomocą przełącznika (SSB 14 DUO, SSB 24 DUO)
 • mechanicznie poprzez koło pasowe przekładni bezstopniowej (SSB 14 STANDARD)
 • za pośrednictwem pokrętła regulacyjnego przekładni bezstopniowej (SSB 14 COM-V, SSB 24 COM-V)
 • poprzez zdalne sterowanie przekształtnikiem częstotliwości (SSB 14 COM-F, SSB 24 COM-F)
 • za pomocą zaworu sterującego silnikiem powietrznym (SSB 14 COM-A, SSB 24 COM-A)

Torkretnice napędzane za pomocą silnika elektrycznego przeznaczone są wyłącznie do pracy w środowisku, w którym nie występuje zagrożenie wybuchem metanu. Do pracy w środowisku, w którym takie zagrożenie występuje należy używać maszyny do natrysku betonu napędzane silnikiem powietrznym.

Maszyna może być napełniana zarówno ręcznie, jak i za pomocą specjalnych urządzeń (np. przenośnik taśmowy, silos). W celu ułatwienia wykorzystania mieszanek zapakowanych w worki lej wsypowy maszyny wyposażony jest w nasadkę z sitem i nożem do przecinania worków.

W wersji podstawowej maszyna do natrysku betonu standardowo wyposażona jest w smarownicę ciśnieniową, służącą do uzupełniania smaru na powierzchniach ciernych płyty uszczelniającej i bębna dozującego, co przedłuża żywotność tych części. Alternatywnie każda maszyna może zostać wyposażona w automatyczne smarowanie centralne, dzięki któremu wyznaczone miejsca są regularnie smarowane właściwą ilością środka smarującego, co pozwala na wyeliminowanie awarii powstałych w wyniku działania czynnika ludzkiego.

Dane techniczne

Parameter SSB 14 SSB 24
Wydajność *) [m3/godz.] 0,5-3 4-6
Zużycie powietrza przy długości transportu 40 m **) [m3/min] 2-5 6-8
Ciśnienie powietrza [Mpa] 0,5-0,6 0,5-0,6
Moc silnika elektrycznego [kW] 1,5; 1,35/1,87 2,2; 1,87/2,6
Podłączenie do sieci zasilania elektrycznego 3× PEN 400 V 3× PEN 400 V
Średnica węży doprowadzających [mm] DN = 25,32,40,50 DN = 50
Wielkość ziarna doprowadzanego materiału maks. 16 mm przy DN 40,50
maks. 8 mm przy DN 25,32
maks. 16 mm
Długość transportu [m] maks. 300 maks. 300
Wysokość transportu [m] maks. 100 maks. 100
Parameter SSB 14 SSB 24
Długość [mm] 1000 1010
Szerokość [mm] 780 780
Wysokość [mm] 980 980
Masa (bez wyposażenia) [kg] 300 350

*) Chodzi o wartości teoretyczne. Rzeczywista wydajność zależna jest zależna jest od składu transportowanej mieszanki, wydajności źródła sprężonego powietrza, długości transportu i średnicy węży doprowadzających.

**) Dane dotyczące zużycia powietrza są wyłącznie wartościami przybliżonymi i uzależnione są od chwilowej wydajności maszyny, długości transportu i średnicy węży doprowadzających.

Zalety

 • łatwość obsługi podczas pracy dzięki niskiej masie maszyny
 • płynna regulacja wydajności (wersje STANDARD i COM)
 • przekładnia pasowa uniemożliwiająca uszkodzenie napędu w przypadku gwałtownego zatrzymania się maszyny
 • zdalne sterowanie umożliwiające obsłudze dyszy regulację wydajności (wersja COM-F)
 • szybkie i proste zakończenie pracy bez konieczności skomplikowanego czyszczenia maszyny
 • możliwość transportowania betonu na duże odległości i w niedostępne miejsca (odległość do 300 m, wysokość do 100 m)
 • długa żywotność newralgicznych części (płyty uszczelniającej i bębna dozującego) dzięki zastosowaniu smarowania centralnego
 • niskie koszty eksploatacji

Certyfikaty

Wszystkie modele maszyn do natrysku betonu są zgodne z obowiązującymi normami europejskimi.

Dodatkowe wyposażenie

Fotografie