Jump to content

Cz | En | De | Ru | Pl | Bg | Ro | Es | Fr | Sk | Hu | Sr

Filamos – urządzenia górnicze i budowlane

 
Maszyna do natrysku betonu (torkretnica) TTS-600 Wrzecionowa pompa tłocząca i tynkarska CA 40 COM-F mieszarka przeciwbieżną

Maszyna do natrysku betonu (torkretnica) – seria SSB 05

Zakres zastosowania

Torkretnica serii SSB 05 jest przeznaczona do natrysku mieszanek betonu zwykłego i ognioodpornego metodą suchą i mokrą. Ta maszyna działa na zasadzie stale dozującego bębna (rotoru). Torkretnica SSB 05 osiąga teoretyczną wydajność rzędu 0,5 – 7,1 m3/h i jest przeznaczona do mniejszych i średnich prac.

 


ZAPYTANIE
W sprawie konkretnej oferty prosimy wypełnić Zapytanie Ofertowe

ssb_img_3710_ssb05_2_com_f_165x160

Do głównych obszarów wykorzystania maszyny należy natrysk betonu ognioodpornego przy prowadzeniu omurowania pieców hutniczych i szklarskich, kotłów cieplarnianych, baterii koksowniczych jak również w przemyśle hutniczym, metalurgicznym, chemicznym i szklarskim. Wykorzystuje się je również do napraw konstrukcji betonowych (np. mosty drogowe i kolejowe, ściany oporowe, wieże chłodnicze, zbiorniki wodne, oczyszczalnie wód, itp.), przy budowie i rekonstrukcji budowli, do wzmacniania sklepień w tunelach i kolektorach.

Produkowane modele

Torkretnica SSB 05 napędzana jest za pomocą silnika dwubiegowego posiadającego dwie pozycje wydajności bez możliwości dalszej regulacji (wersja DUO), lub silnika jednobiegowego z możliwością płynnej regulacji wydajności (wersja COM-V, COM-F), ewentualnie silnika powietrznego z możliwością płynnej regulacji (COM-A). Standardowo maszyna jest wyposażona w centralny układ smarowania zapewniający smarowanie powierzchni gumowych płyt uszczelniających. Sam proces smarowania rozwiązano za pomocą ręcznej smarownicy dźwigniowej, albo automatycznie.

Zgodnie z charakterem używanej mieszanki można wybrać między małym, średnim i dużym bębnem dozującym. Mały bęben jest stosowany w szczególności do natrysku drobnych, suchych i ciężkich mieszanek (beton żaroodporny, drobne prefabrykowane mieszanki). Do natrysku betonu tzw. metodą mokrą najlepiej zastosować bęben dozujący MAXI (7,9 l).

Model Rodzaj napędu Regulacja wydajności
DUO dwubiegowy silnik elektryczny dwie pozycje wydajności – przełącznik
COM-V jednobiegowy silnik elektryczny płynna – wariator
COM-F jednobiegowy silnik elektryczny płynna – falownik
COM-A silnik powietrzny płynna – zawór powietrza

Zasada działania

Maszyna do natrysku betonu SSB 05 działa na zasadzie transportu pneumatycznego.

Metoda sucha

Sucha mieszanka przeznaczona do natrysku lub transportu jest podawana do leja zasypowego, skąd płynnie wypełnia otwory bębna dozującego umieszczonego pod lejem zasypowym ( zbiornikiem ). Dla sprawnego wypełniania bębna dozującego mieszakną, lej zasypowy maszyny jest wyposażony w wibrator powietrzny i mieszadło.Obracający się bęben podaje mieszankę w kierunku górnego przewodu powietrza, którym jest wydmuchiwana z poszczególnych otworów bębna w kierunku węży transportujących mieszankę. Następnie do węży transportujących dodatkowo jeszcze wdmuchiwane jest powietrze wspomagające płynne przemieszczanie się materiału w wężach. Na końcu węży zamontowany jest pistolet natryskowy, do którego doprowadzana jest woda w celu zwilżenia natryskiwanej mieszanki. Poziom zwilżenia mieszanki regulowany jest zaworem wodnym pistoletu.

Metoda mokra

Podczas natrysku mieszanki betonowej tzw. metodą mokrą lej zasypowy maszyny wypełniony jest wcześniej przygotowaną mokrą mieszanką o jakości i składzie betonu towarowego. Zasada przejścia mieszanki przez maszynę w przypadku technologii metodą mokrą jest jednakowa jak przy natrysku metodą suchą. Do dyszy natryskowej na końcu węży doprowadzających zamiast wody zarobowej doprowadzony jest kolejny wąż z domieszką przyśpieszającą tężenie betonu. Do doprowadzenia domieszki służy pompa dozująca (DC 200).

Dane techniczne

Parametr Metoda sucha Metoda mokra
Pojemność bębna [l] 1,9 3,9 6,9 7,9
Wydajność *)  [m3/godz.] 0,25 – 1,5 0,5 – 3,0 0,9 – 5,4 2,3 – 7,1
Zużycie powietrza **)
(transport na odległość 40 m) [m3/min]
3 – 5 10 – 15
Ciśnienie powietrza [MPa] 0,5 – 0,6 0,5 – 0,6
Moc silnika elektrycznego [kW] 3 3
Podłączenie do sieci zasilającej 3 × PEN 400 V 3 × PEN 400 V
Średnica węży doprowadzających [mm] DN 25/32/40/50 DN 40/50
Ziarnistość transportowanego materiału[mm] 8 (DN 25/DN 32); 16 (DN 40/50) 4 – 8
Wilgotność materiału maks. [%] 6 x
Stopień spójności x S4
Odległość transportu poziomego [m] max. 300 max. 40
Odległość transportu pionowego [m] max. 100 max. 5 – 10
Woda do urabiania do dysz [mm] DN 20 x
Dostawa dodatków [mm] x DN 20
Ciśnienie wody w dyszy min. [MPa] 0,3 x
Parametr SSB 05 (COM-F wersja)
Długość [mm] 1600
Szerokość[mm] 750
Wysokość [mm] 1250
Masa (bez osprzętu) [kg] 450

*) Wartości teoretyczne. Rzeczywista wydajność jest zależna od składu transportowanej mieszanki, ciśnienia sprężanego powietrza, dystansu oraz średnicy węży doprowadzających.

**) Dane o zużyciu powietrza są jedynie przybliżonymi wartościami, są one zależne na wydajności maszyny w danym momencie, dystansu oraz średnicy węży doprowadzających.

Zalety

  • doskonała wyśmienita funkcjonalność przy transporcie ciężkich, suchych i drobnych betonowych mieszanek (beton żaroodporny, drobne prefabrykowane mieszanki)
  • możliwość zastosowania obu technologii natrysku – metodą suchą i mokrą
  • długa żywotność części zużywających się technologicznie (płyt uszczelniających i ścieralnych) dzięki zastosowaniu centralnego smarowania
  • płynna regulacja wydajności
  • możliwość zdalnego sterowania
  • niskie koszty eksploatacji
  • prosta obsługa i konserwacja maszyny
  • masywna konstrukcja umożliwia pracę w ciężkich warunkach

Fotografie – Bebny

Fotografie