Jump to content

Cz | En | De | Ru | Pl | Bg | Ro | Es | Fr | Sk | Hu | Sr

Filamos – urządzenia górnicze i budowlane

 
Maszyna do natrysku betonu (torkretnica) TTS-600 Wrzecionowa pompa tłocząca i tynkarska CA 40 COM-F mieszarka przeciwbieżną

Maszyny do natrysku betonu (torkretnice) – seria SSB 02

Zakres zastosowania

Torkretnica SSB 02 działa na zasadzie stale dozującego obracającego się bębna (transportu pneumatycznego) i jest przeznaczona do natrysku mieszanek betonu zwykłego i ognioodpornego metodą suchą i mokrą. Jest przystosowana do prowadzenia średnich i dużych robót. Urządzenie wykorzystywane jest przede wszystkim do wzmacniania powierzchni w budowlach inżynieryjnych, przy budowie obiektów wodnych, do wzmacniania sklepień w tunelach i kolektorach oraz w budownictwie podziemnym jak również do wykonywania rekonstrukcji obiektów betonowych.


ZAPYTANIE
W sprawie konkretnej oferty prosimy wypełnić Zapytanie Ofertowe

Maszyny do natrysku betonu napędzane silnikiem elektrycznym są przeznaczone wyłącznie do prac w środowisku bez niebezpieczeństwa wybuchu metanu. Do prac w środowisku zagrożonym wybuchem metanu jest konieczne użycie maszyny w wersji z silnikiem pneumatycznym SSB 14 i SSB 24 COM-A.

Produkowane modele

Maszyna do natrysku betonu SSB 02 jest produkowana w dwóch podstawowych wersjach różniących się rodzajem napędu i możliwością regulacji wydajności.

Napęd zapewnia dwubiegowy silnik elektryczny lub silnik jednobiegowy z regulatorem (bezstopniowym) zapewniającym płynną zmianę wydajności. Podstawą do określenia wydajności maszyny jest wielkość bębna dozującego.

Maszyna może być umieszczona na podwoziu kołowym lub na stałej ramie. Standardowo jest wyposażona w centralny układ smarowania zapewniający automatyczne smarowanie we wszystkich miejscach tarcia.

Model Rodzaj napędu Regulacja wydajności
SSB 02 DUO dwubiegowy silnik dwa warianty wydajności – przełącznik
SSB 02 COM-V jednobiegowy silnik płynna – wariator

Zasada działania

Maszyna do natrysku betonu SSB 02 działa na zasadzie transportu pneumatycznego.

Technologia natrysku betonu na sucho

Sucha mieszanka przeznaczona do natrysku lub przewozu jest sypana do leja wsypowego i płynnie wypełnia walce stale dozującego bębna umieszczonego pod nasypką. Dla łatwiejszego transportu mieszanki do dozującego bębna lej wsypowy maszyny jest wyposażony w wibrator i defekator. Obrotowym ruchem dozującego bębna mieszanka jest unoszona o 180۫ w kierunku górnego przewodu powietrza, którym jest wydmuchiwana z poszczególnych walców dozującego bębna w kierunku węży doprowadzających. Przy przechodzeniu mieszanki do węży doprowadzających dodany jest prąd powietrza pomagający płynnemu przemieszczeniu się materiału w wężach. Na końcach węży zamontowana jest natryskowa dysza, do niej jednocześnie doprowadzana jest partia wody i dochodzi tu do zamoczenia doprowadzanej mieszanki.

Pożądane namoczenie mieszanki jest regulowane kurkiem przepływowym.

Technologia natrysku betonu na mokro

Przy natrysku betonowej mieszanki na mokro, lej wsypowy maszyny wypełniany jest wcześniej przygotowana mokrą mieszanką. Zasada przejścia mieszanki przez maszynę w przypadku technologii natrysku betonu na mokro jest jednakowy jak przy natrysku betonu na sucho. Do natryskowych dysz na końcu doprowadzających węży zamiast wody dodawany jest kolejny przewód z akceleratorem z pompy wtryskowej(dozującej).

Moc maszyny jest regulowana:

  • Zmianą obrotów za pomocą przełącznika (SSB 02 DUO)
  • Za pośrednictwem regulującego pokrętła wariatora (SSB 02 COM-V)

Dane techniczne

Parametr Mały bęben Duży bęben
Pojemność bębna [dm3] 13,5 21,9
Wydajność *) [m3/godz.] 2-10 3-16
Zużycie powietrza **)
(transport na odległość 40 m) [m3/min]
6-8 8-14
Ciśnienie powietrza [MPa] 0,6
Moc silnika elektrycznego [kW] 4,5/6,5; 7,5
Podłączenie do sieci zasilającej 3 × PEN 400 V
Średnica węży doprowadzających [mm] DN 50, DN 60 DN 60, DN 65
Ziarnistość transportowanego materiału [mm] 16 20
Wilgotność materiału maks. [%]
(przy natrysku metodą suchą)
6
Odległość transportu poziomego
(metoda sucha/mokra) [m]
250/40
Odległość transportu pionowego
(metoda sucha/mokra) [m]
100/15
Woda do urabiania do dysz [mm] DN 20
Ciśnienie wody w dyszy min. [MPa] 0,3
Parametr SSB 02
Długość [mm] 1620
Szerokość [mm] 990
Wysokość [mm] 1480
Masa (bez osprzętu) [kg] 950

*) Wartości teoretyczne. Rzeczywista wydajność jest zależna od składu transportowanej mieszanki, ciśnienia sprężanego powietrza, dystansu oraz średnicy węży doprowadzających.

**) Dane o zużyciu powietrza są jedynie przybliżonymi wartościami, są one zależne na wydajności maszyny w danym momencie, dystansu oraz średnicy węży doprowadzających.

Zalety

  • możliwość natryskiwania metodą suchą i mokrą
  • prosta obsługa i konserwacja maszyny
  • płynna regulacja wydajności (model COM-V)
  • przekładnia pasowa chroniąca przed uszkodzeniem napędu w przypadku gwałtownego zatrzymania maszyny
  • długa żywotność części zużywających się technologicznie (płyt uszczelniających i ścieralnych) dzięki zastosowaniu centralnego smarowania
  • masywna konstrukcja umożliwiająca pracę w trudnych warunkach
  • niskie koszty eksploatacji

Dodatkowe wyposażenie

Fotografie